Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Zvláštní omluvitelná (?) nevěra

13.05.2012 00:15

Téměř každý odsuzuje nevěru. Já ji neomouvám, jen konstatuji, že existuje. a že existuje z pochopitelných důvodů. Každá má svou příčinu, ne že ne. A není to tím, že "chlapi to mají v sobě", že jsou rozsévači a ženy jsou některé lehčích mravů. To je jen dostupné zdůvodnění toho, co se děje na venek. Co se děje uvnitř skoro nikdo nezkoumá. Ale ono se děje.

Vemte si případ, kdy mladý muž se zamiluje do dívky, ale ho nechce. Není pro ni atraktivní, "nevoní" jí. Má v sobě něco, co jej přitahuje, ale on to "něco" pro ní nemá. Je zamilován, ale co s tím? Najust nebo ze žalu začne chodit s jinou. S děvčaty je to také tak. Nemůže-li mít svého vysněného, najde si podobného. I to je nevěra - nevěra vůči svému citu. Když zamilování odezní, pak je to O.K. Kolikrát si pak, po prohlédnutí, řekne: Ještě že jsem si s ním nezačla...

Ale jsou případy, kdy nejde o pouhé zamilování. Dlouho toužebně očekává, že si jí její milovaný všimne, ale on dál chodí s různými dívkami a jí má třeba jen jako fajn kamarádku. Mnohdy děvčata ( ale i kluci ) chodí s kamarádem toho dotyčného, aby mu byli aspoň nablízku. To je podvádění sebe sama i toho, s kým právě chodí. Je to omluvitelné? Ale ano. Ve společnosti, kde je vtloukáno lidem do podvědomí již od dětství, že normální je žít v pár a když tě nechce ten, sbal jiného než ho klofne třeba tamhleta, co po něm tak kouká... je to vlastně normální. Protože když někdo zůstane sám, je v očích ostatních divný. Jsou samozřejmě případy, kdy oddaní své lásce ji nepodvedou, nedokážou to, a tak sami zůstanou. Mnozí se tak dříve ( vlastně i dnes, ikdyž ne v takové míře ) sdružoali v klášterech jako jeptišky a mniši. Co je k tomu vedlo? Proč si nenašli jiného partnera, aby mohli založit rodinu? Mnozí to asi nepochopí, ale pokud je člověk tak otevřen lásce bezpodmínečné a ona jej spojuje s jednou konkrétní duší, je pro toho člověka absolutně nepředstavitelné, že by se jej měl dotknout někdo jiný. a tak se oddá té lásce v sobě. Jsou tací, co se díky tomu trápí a do ústraní se "uklidí", aby zapomněli ( sejde z očí - sejde z mysli ). Ale jsou i tací, kteří pochopí, že ten druhý má prostě před sebou ještě takové úkoly či poznání, která absolvovat musí a neastalou situací se netrápí. Investují své schopnosti a energii jinde. Tito by se trápili právě v partnerství, když by si vybrali někoho jinho a založili s ním rodinu - bez lásky - jen aby vyhověli rodičům či společenské normě. Prostě to cítí jinak.

Předestřeme si příklad, kdy si děvče, které je zamilované do jednoho, vezme jiného - důvod: touží ít rodinu, chce vychovávat děti, je k tomu vedena a má prostě tuto touhu.Na kluka, kterého miluje, čeká rok, dva ... stále čeká, že se vybouří a pak si všimne, jaká ona opravdu je, tři roky, čtyři ... pět, šest - a on si nakonec vezme jinou. Ne že by až tak chtěl, ale přivede ji třeba do jiného stavu a podle společenských pravidel se tak sluší - prostě dívka přijde o naději. a tak prosí Boha o kluka, který by se mu co nejvíce podobal. Nejen vzhledově, ale i povahově, tak nějak si neumí představit žít s někým "úplně jiným". Ačkoli jej nepřestane milovat, jako zázrakem potká podobného muže ( splní se jí přání ) a ona se vdá, má s ním děti, je pečlivou manželkou a matkou. Svoje děti skutečně miluje. Ale jak je to s manželem? Má ho ráda, obdivuje ho, ctí ho, v mnoha věcech si i velmi rozumí. ALE - děti už má, tak se jí začíná protivit sex. Je to pro ni "manželská povinnost", která s manželstvím souvisí. Ona ji plní, ale nemá z toho žádné extra potěšení. Není to vyvrcholení lásky a souznění. Je čím dál tím víc lepší a lepší manželka - hospodyně a matka, snaží se ze všech sil vynahradit manželovi tu skutečnost, že ho nemůže opravdu milovat. Udělá pro něj první poslední - jen ten sex se jí fakt nechce absolvovat. a tu jí mnohdy v hloubi duše napadne: Kéž by si na ten zatracenej sex našel nějakou jinou... mě by to snad ani nevadilo, hlavně aby ho nechtěl furt po mě. A co se po nějaké době stane? On si skutečně najde milenku. A všichni z okolí se diví, jak to tak hodné ženě mohl vůbec udělat? Vždyť co by za ní každej chlap dal... vždyť ona je poklad, vzor nejlepší manželky... Jen ona ví, že není. Celou dobu podvádí jeho i svou lásku. Nemilovala ho, stsále v sobě měla uspanou tu starou, nevyřešenou lásku. Má manžela ráda, váží si ho, to ano, ale to není láska. A on to nakonec vycítil nebo mu to podvědomí našeptalo, že láska vypadá jinak, něco se prostě stalo a on splnil její podvědomé přání.

Někdy se v takovém případě stane, že ona mu nevěru "odpustí" a žijou spolu dál. Ale v takovém případě se situace zpravidla po nějaké době opakuje. Někdy se stane, že mu milenku toleruje a žijou si každý po svém a jen se spolu starají o děti. A někdy se stane, že pod tíhou okolní soustrasti ona podlehne sugesci situace a manželovi nevěru "pěkně osolí", nic mu neodpustí, vyčítá, že ona se pro něj obětuje ( což on neví !! ) a on jí takhle zradí. Vylije na něj všechno svoje utrpení, které si nese, protože nemůže žít s láskou ( ale to on neví !! ). On to celé jen nechápe a kaje se a dává si za vinu, že selhal, poníží se jeho sebevědomí, sebedůvěra a ona z něj postupně učiní trosku člověka, otroka a nevěrníka, který nedokáže "držet slib" a tak podobně. Mnohdy on tuto situaci dovrší tím, že začne zapíjet žal a tím všemu "dá korunu". Ona je natolik duševně nezralá, že ho trestá za to, že je s ním, protože nemůže být se svou láskou. Děsivé, ale časté.

Jak i pan Werich kdysi řekl: "Když žena nemůže mít toho, koho chce, běda tomu, koho dostane." Patrně tatáž situace....

A tak apeluji na všechny podváděné - pokud k tomu dojde, hledejte příčinu, vždycky existuje. A pokud shledáte, že partner došel až tam, kde miluje jinou/jiného, nedržte ho/ji násilím - zrušíte jeho, zrušíte váš vztah a zrušíte psychicky i sebe. Nestojí to za to, život je krásný. A pokud není láska mezi vámi dvěma, zákonitě existuje někdo, kdo s vámi vytvoří láskyplný pár - jen být volná/ný, aby se mohl/la objevit :-)

—————

Zpět