Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


ZÁSADA 90 : 10

16.05.2009 20:39

Bolest, kterou pociťujeme v přítomnosti, bývá téměř vždy spjata s nevyřešenou bolestí z naší minulostí. Nevyřešené a potlačené pocity z našeho dětství a z předchozích vztahů zesilují pocit bolesti, již cítíme při své současné ztrátě. Většina času, celých 90% bolesti, kterou cítíme v současné chvíli, souvisí s naší minulostí a pouze 10% pocitu ublíženosti souvisí s tím, kvůli čemu se trápíme. Pokud se nedokážeme oprostit od svých bolestných pocitů, je to často jen proto, že se netrápíme z těch důvodů, které si myslíme.

Tento poměr 90 : 10 nás provází na každém kroku. Máme-li za sebou hrozný den a lidé se k nám chovali hrubě, uvízli jme v dopravní zácpě a navíc nás bolí hlava, večer si tyto nevyřešené pocity za celý den přinášíme domů. A pak stačí, aby se nám partner znelíbil maličkostí ( 10% ) a schytá to za všechny křivdy nastřádané v nás už od rána ( 90% ). Jeho reakce může být jen tou poslední kapkou, jejíž vinou přeteče pohár naší trpělivosti. Ale kdybychom za sebou měli báječný den, zvládli bychom to s nadhledem.

Když se podíváme na svou minulost, máme při jejím posuzování tu výhodu, že víme, jak se věci posléze vyvinuly. Z toho důvodu můžeme naslouchat chápavě mnohem objektivněji, s hojivým postojem. Jedna část v nás bolí, zatímco druhá funguje v roli milujícího rodiče a starostlivého přítele.

Připadá-li nám bezpečné se otevřít a svěřit se s pocity týkajícími se přítomných okolností, pak automaticky můžeme určit bolest z minulosti. Propojíme-li současnou bolest s jinými situacemi, kdy jsme prožívali podobné pocity, pak se od nich můžeme oprostit mnohem důkladněji a jednou pro vždy.

—————

Zpět