Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Sny

10.05.2009 00:03

Rozlišujeme tři druhy snů:

Fantastické sny
Konvenční sny
numinózní sny

Fantastické sny obsahují prvky, se kterými se v běžném životě nesetkáte - fantastičtí tvorové a předměty, události, jako je vlastní létání, obři, život v jiných světech, návraty do dětství, uvěznění v tunelu, cesty strojem času atd. Už Sigmund Freud říkal, že tyto sny mají velký význam hlavně pro poznání sebe sama. Tyto sny mají dvě úrovně - manifestní čili zjevná je vnější podoba snu, všechno, co jsme v něm prožili, všetně zápletky. Druhá úroveň je latentní čili skrytá. Jeto skrytá stránka snu, jeho skutečný význam. Manifestní výjevy mohou latentní stránku snu zkreslit tak zdařile, že nám sen často připadá jako nelogický a nesmyslný.

Př. Kateřině je 23 let a chodí už 3 roky vážně s Kubou. Ve snu se jí zdá, že Kuba onemocní, kvůli chorobě rychle schází a stárne. Když Kuba v jejím náručí zemře, Katka srdceryvně vzlyká a naříká. Její vlasy se však začnou lesknout a kůže dostane příjemný odstín. Náhle zčistajasna se zlepší její zdravotní stav a vrátí se jí vitalita.

kateřina si myslí, jak je to zvláštní sen. Ukazuje, jak moc Kubu miluje. Uvažuje, že sen znamená strach, že by její milý mohl zemřít. Opak je ale pravdou.

Manifestní zjevnýá strach je maska, která skrývá tajné přání, aby Kuba zmizel z jejího života. Sen říká, že kdyby odešel, Kateřina by byla na těle i na duchu jako znovuzrozená. Tento výklad nám ale dá smysl jen tehdy, když zjistíme, že ve skutečšném životě je Kuba žárlivý a majetnický a že Kateřina má často pocit, že ji využívá nebo dokonce zneužívá. Sen fantastický dává smysl v propojení s realitou a tak je mu třeba rozumět. Symboly by se měly rozebírat s ohledem na citové konflikty, každodenní frustrace a osobní životní cíle.

Konvenční sny jsou přímočaré. Nezahalují se do symbolické formy, takže neobsahují žádné fantastické prvky. Jsou to necméně blízcí příbuzní fantastických snů, protože i ony ve svém jádru obsahují přání. Toto přání však není zakázané a sen proto nemusí mít masku. Symboly tu nejsou potřeba.

Př. Eliška se velice zamilovala do Jindřicha. Zdá se jí o svatbě a vidí sama sebe, jak říká své ano. Přání je průhledné. Elška by se už už chtěla vdát a zahájit novou fázi života.

Numinózní sny vyvolávají pocity fascinace nebo strachu, a když se probudíme, tak se nám uleví. Sen si většinou zapamatujeme. I v těchto snech se setkáváme s přáním nebo touhou, ale není to přání zakázané ani všední. většinou se v něm zračí nějaký základní aspekt života, jako např. potřeba seberealizace nebo touha po nalezení životního smyslu.

Př. Petře se zdá, že na vrcholu hory stojí coby bělovlasá paní a dívá se na zářivé zelené údolí pod sebou. Vlasy jí čechrá vítr a Petra má pocit triumfu. Navzdory bílým vlasům není stará. Její obličej je mladý a září. Na dosah ruky se skví budova podobná zámku. Když se k ní přiblíží, ukáže se, že budova je vystavěná z knih. dveře zámku se otevírají a ona může vstoupit. Rychle zjistí, že je v tom zámku královnou.

Petra je 43 letá rozvedená žena s malými dětmi. Přestože již má věk, cítí se stále mladá a touží se stát spisovatelkou. Má vrozený talent a v hloubi duše věří, že se jí může stát. Petřin sen inspirovala její potřeba seberealizace.

 

—————

Zpět