Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Příklady konstelací

02.02.2010 12:24

1.případ
Paní Marie (30 let) se u mne léčila s ekzémem několik let. Léčila jsem ji výživou a homeopaticky. Dieta jí pomáhala držet ekzém v snesitelných mezích. Homeopatika pomáhaly, odstranily některé symptomy nebo snížily jejich intenzitu, ale nikdy nevyléčily její potíže úplně, potíže se po nějaké době vracely. Byl to snad nejhorší ekzém, který jsem kdy viděla. Postižená byla nejen kůže, ale celý organismus. Paní Marie trpěla v obdobích vypuknutí ekzému extrémní vyčerpaností, která ji upoutávala na lůžko, nesnesitelnými zimnicemi, průjmy, extrémní nespavostí a dalšími obtížemi, které ji mnoho let ztrpčovaly život a hyzdily její tělo. Po delší době se mi svěřila, že trpí naprosto neovladatelnými záchvaty vzteku, které přicházejí 2 – 3x týdně z nepatrné příčiny, jako „nezvaný, obtížný host“. Homeopatické léky, které dostávala během let, toto chování výrazně neovlivnily.
Když jsem začala pracovat s rodinnými systémy, zeptala jsem se jí, zda se v její rodině nestalo něco zvláštního. Ano, její babička ze strany otce byla vyloučena z rodiny a zemřela nějakou podivnou nemocí v osamění, bez komunikace s okolím. Tato žena prý byla velmi vzteklá. Její syn a otec mé pacientky i dnes, dlouho po smrti své matky, má k matce velmi nevyrovnaný vztah, vyplývající z předchozích událostí z dětství. Těžká rodinná situace a vyloučení babičky z rodinného systému je dle řádu rodinných systémů velmi vážným narušením. Poučila jsem paní Marii, že je potřeba, aby v myšlenkách a v představách babičku znovu do rodiny zařadila. I když je babička mrtvá, je třeba, aby v rodině zaujala své místo, byla ctěna a s láskou se na ní vzpomínalo. Za velmi krátkou dobu zmizel ekzém se všemi zbývajícími průvodními symptomy a okamžitě odezněly záchvaty vzteku, které narušovaly rodinu a vztah k dítěti. Od té doby uplynulo asi 1,5 roku a žena mě občas navštíví se svými malými dětmi nebo s potížemi po porodu, ale její mnohaleté téměř celoživotní fyzické a psychické potíže jsou pryč. Ona jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, jak jednoduše se daly vyléčit.
 
2.případ
Paní Jitka byla před deseti lety jednou z mých prvních pacientek. Byla stejný ročník jako já, ale vlasy měla bílé jako stará paní a nadváhu 150 kg. Trpěla v jarním období astmatem a měla těžké alergické stavy s obtížným dýcháním po několika běžných potravinách. Trápilo jí, že nemůže jíst ani jablka. Mimo tyto potíže měla celou řadu dalších chronických trápení, časté průjmy a jedenkrát byl po trombóze ohrožen její život. Homeopatická léčba, kterou jsem jí mohla tehdy nabídnout, zmírnila jarní astma a průjem, ale neudělala nic s nadváhou a potravinovou alergií. Navíc kdykoliv se v minulosti snažila zhubnout, začala trpět depresemi. Před více než rokem mě navštívila znovu. Tehdy už jsem tušila, že tak těžké postižení v mladém věku a její předčasně šedivé vlasy znamenají veliký smutek, spojený s rodinnou tragédií. Když jí bylo 18 spáchal její otec sebevraždu. Celé další roky paní Jitka trpěla pocitem viny, že tomu mohla zabránit. Proti těžkému osudu svého otce a tíze světa se obalila tlustými vrstvami tuku. Poradila jsem jí jakým způsobem má ve svých myšlenkách a představách přistupovat ke svému zemřelému otci. Bylo potřeba přeměnit její postoj dítěte, které cítí vinu za čin otce, který v žádném případě nemohlo ovlivnit, ve vzpomínku plnou úcty a respektu k tatínkovi. Ke slibu, že z úcty a lásky k němu prožije svůj život šťastně a zdravě. Krátce poté jí přišla do cesty lékařka, která ji lidskými slovy povzbudila v tom, že ona svou obezitu zvládne. A tím vše začalo.
Za půl roku mě paní Jitka navštívila a já jsem si uvědomila, že je téměř poloviční. Začala jíst hodně zeleniny, vařila si sama pro sebe jídla, která jí chutnala. Vlastně řekla, že nikdy se nenajedla tolik, jako teď. A začala hubnout. Za půl roku 40 kg. Ale co navíc, přestala reagovat alergicky na jablíčka, na jaře se nedostavily astmatické stavy a vůbec, nikdy se necítila psychicky a fyzicky tak dobře jako nyní. Přišla, protože jí vypadávaly po hrstech její bílé vlasy a někdy se cítila velmi osamělá. Cítila jsem, že je vše na dobré cestě. S vlasy odchází její obrovské trápení a smutek po otci a pocitem osamělosti se dostala k primární emoci, která svým neprožitím způsobila její mnohaleté tělesné nemoci, její obezitu a alergii.
 
( Mudr. Judita Hofhanzlová )

3. případ
Vypráví rozvedená třiačtyřicetiletá Radka.
Trápil ji synův životní styl. Ondru měla za slabocha, který u ničeho nevydrží. Něco se mu nelíbí a odchází. Ze školy i ze zaměstnání. Sama sebe považuje Radka za dobrou mámu, a tak byla zvědavá, jak jí tato terapie pomůže.Seminář, kterého se zúčastnilo spolu s ní asi 16 zájemců, se konal v sobotu od 10 do 18 hodin. Všichni se usadili do kruhu a první z uchazečů, říkejme mu Honza, vysvětlil, proč přišel - měl pocit, že ho otec nemá rád.Odmalička ho kritizuje, nic mu není dost dobré, takže se Honza bojí cokoli udělat nebo jen rozhodnout. Pro tátu prý nic neznamená a nic se od něj neočekává, což mladík nese dost těžce, neboť má nejen chuť otci dokázat, že za něco stojí, ale také to někam dotáhnout.Bohužel ho vždycky nějakým způsobem srazí na zem přezíravý přístup rodiče.
Během mladíkovy terapie však vyšlo najevo, že svého otce absolutně neuznává a nepřijímá, naopak se na něj zlobí.

Tenkrát si nechával sestavit pro sebe a otce konstelaci Honza.
Když terapeutka Honzu přiměla, aby se otci - tedy jednomu z přítomných, kdo jeho rodiče ztvárňoval - poklonil, uvědomila si Radka, že vývoj Honzovy konstelace promlouvá i k ní. Jakmile uslyšela, jak mu terapeutka říká, že musí otce uznávat, vážit si ho a vnímat jako toho, kdo jej přivedl na svět bez ohledu na to, jak spolu vycházejí, zavalil ji příval citů a měla co dělat, aby zmírnila pláč, když už ho nemohla zastavit. V mysli se jí začaly sbíhat jednotlivé puzzle vlastního příběhu, až do sebe zapadly a mladá žena najednou pochopila, kde udělala chybu v Ondrově výchově. 

Byl to zásah ! „Ježíšmarjá,“ řekla si v duchu, „to je i můj problém. Jsem tady kvůli Ondrovi, ale problém mám já. Táta, to je ono! Vždyť já jsem odešla z domu kvůli němu, protože pil, nenáviděla jsem ho. Odstřihla jsem otce a myslela, že pro mě neexistuje. A pak jsem podobně odstřihla i manžela. Bez milosti jsem se rozvedla, protože mi na něm vadila spousta věcí, které jsem neřešila. Ustřihávám to, co mi nevyhovuje, nepřijímám. Chudák Ondra, musel vyrůstal bez táty. Myslela jsem, že mu nechybí.“

A tak vlastně mladé ženě, ale i dalším lidem pomohlo šamanské divadlo. 

—————

Zpět