Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Posilování obranného systému

14.05.2009 20:09

Mnoho lidí se domnívá, že obranné síly jejich těla slouží jenom k tomu, aby bránily banálním, nezáludným nemocem. To však je strašlivý omyl: imunitní systém je uzpůsoben pro daleko více úkolů než od nás jednoduše odrážet jen nachlazení. Jsou-li vlastní tělesné obranné síly fit, nemá také mnoho obtížných a bolestivých nemocí ! např. zánět měchýře, močových cest a břicha, prostty a jiných onemocnění ) velké šance, aby se v organizmu zahnízdily.

STRAVOVÁNÍ A VLASTNÍ OBRANA TĚLA

Často tak moc nezáleží na tom, kolik jíme, jako na tom, co jíme. Množství není rozhodující. V potravinách, které pojídáme, jsou zastoupeny rozličné látky: stvební materiál pro různé produkty lidského těla, ale také energie, dále látky podněcující procesy potřebné k životu a konzervační prostředky pro důležité vlastní tělesné substance, jež vyžadují zvláštní ochranu, aby se zabránilo jejich přílišnému opotřebování.

Podle toho, v jaké životní situaci se lidský organizmus právě nachází, potřebuje z široké nabídky potravin jednou od toho a podruhé od onoho něco víc a nebo něco méně. Jiné nároky na složení živin mají kojenci a jiné mají školní děti, dospívající mládež potřebuje jiné složení živin než dospělí a stárnoucí lidé. Těžce pracující člověk má jiné požaavky na stravování než třeba politik. Potřeba živných látek těhotné ženy budou také jiné.

Krmte zdravě svůj imunitní systém

Buňky imunitního systému - např. lymfocyty, které produkují protilátky, nebo požírací a zabíječské buňky - jsou v podstatě buňky jako každé jiné v těle. Mají tedy srovnatelnou potřebu živin a dalších činetelů jako ostatní životně důležité buňky. Tzn. že musí být zásobovány kyslíkem, protože musí dýchat, a jsou závislé na pravidelném přísunu glukózy a určitých aminokyselin ( základních kamenů pro syntézu bílkovinných molekul ), aby mohly růst a dělit se. Bez těchnto důležitých předpokladů pro své vlastní přežití nemohou buňky imunitního systému bojovat za přežití celého těla.

 

( Vše o imunitním systému na této stránce je z knihy: Ingeborg Cernaj - Posilování imunitního systému )

—————

Zpět