Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


OPROSTIT SE OD VZDORU

16.05.2009 20:09

 

Po ukončení vztahu velmi často svalíme vinu za všechny problémy na bývalého partnera, procítíme si obrovskou úlevu nad tím, že vztah máme konečně za sebou a pak pokračujeme dál. Tato reakce je samozřejmě v pořádku, avšak současně slouží jako jasný signál toho, že v sobě potlačujeme množství nevyřešených pocitů. Pokud budeme v jejich ignorování pokračovat a prostě půjdeme dál, budeme k sobě přitahovat partnery, kteří zosobňují dokonalou rozbušku našich nevyřešených pocitů.

Muži i ženy většinou prožívají pocit úlevy z odlišných důvodů. Muž pocítí úlevu, když ze všech svých problémů obviní partnerku, zatímco ženě se uleví, že už za vztah nemusí nadále pociťovat zodpovědnost.

 Muž chce na všechno co nejrychleji zapomenou, i když přitom nic neodpustil Jeho okamžitou reakcí na rozpad vztahu je vyhledání nové partnerky. I kdyby měl k budoucím vztahům pozitivní přístup, když se pak vynoří podobné problémy, opět bleskově obviní partnerku a odpuštění bude hledat ještě obtížněji než v prvním případě. Muž dospěje k odpuštění pouze v tom případě, že prozkoumá, čím on sám ve vztahu přispěl k problémům a vezme na sebe taky zodpovědnost. Čím větší ucítí zodpovědnost, tím víc bude schopný odpustit.

Žena vždy pocítí úlevu ve spojení s postojem zodpovědnosti. Její úleva pramení z toho, že už nemusí dále cítit zodpovědnost za fungování vztahu. Cítí, že přinesla dost obětí a že se rozdávala tolik, že jí samotné často už nic nezbylo. VC tomto duševním rozpoložení si žena musí dát pozor, aby neodpustila příliš rychle, protože jinak by mohla uvíznout v sebeobviňování. Když vztah selže, muži většinou uvíznou v obviňování svých partnerek, zatímco ženy uvíznouv sebeobviňování. Když žena odpustí příliš rychle, může prožívat přetrvávající pocity vny nebo komplexy méněcennosti. Když sle žena procítí nejprve všechny čtyři hojivé emoce, pak bude schopná partnerovi odpustit, aniž by sama vlekla nezdravé břemeno viny.

—————

Zpět