Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Muži myslí jinak než ženy

05.05.2009 14:39

 

Důvody, proč se váš chlapík občas zachová jinak, než byste reagovala vy, vězí v jeho mozku. Pracuje jinak než ten váš.

Mužský a ženský styl života se dnes hodně podobají. Ženy svářejí železo, muži si berou rodičovskou dovolenou. Ženy se dávají k armádě, muži si nechávají dělat manikúru. Vědci tvrdí, že dokonce i naše myšlení je z 99 % úplně stejné. Zbývající jedno procento ale zodpovídá za několik zásadních odlišností. Právě tohle jedno procento způsobuje, že si s přítelem občas nerozumíte, a cítíte se proto zoufalá nebo naštvaná.

„Nechápu, proč si Karel nedokáže zapamatovat, jaké kytky mám nejraději, i když už spolu chodíme čtyři roky,“ dokládá tuhle potíž osobní zkušeností pětadvacetiletá produkční Markéta.

„Když mám problémy v práci a potřebuju si Petrovi postěžovat, skoro mě neposlouchá a jen prohodí: ,To bude v pohodě, to zvládneš.' Ani ho nenapadne mě politovat,“ stěžuje si devětadvacetiletá asistentka Ivana.

„Mně zase připadá ze všeho nejhorší, že muži kašlou na hygienu,“ hodnotí dvaadvacetiletá prodavačka Kamila. „Lukáš nosí jedny ponožky, dokud nepáchnou jako makrela s prošlou lhůtou. On se snad ani necítí.“

Podobných rozdílností, které vás přivádějí k šílenství, by se daly vysledovat mraky. Jenže místo abyste se snažila partnera předělat k obrazu svému, což se vám stejně nepovede, bude lepší jeho tajemným návykům porozumět. Jakmile zjistíte, kde a proč se vzaly ty věci, které se mu odehrávají v mozku, ubude ve vašem vztahu nedorozumění. Líp spolu vyjdete a lásku vám nebudou kazit zbytečné hádky. Právě teď se dozvíte všechno o nejdůležitějších rozdílech v mužském a ženském vnímání. Budete překvapená!

Ženy: Mají vytříbený čich
Muži: Pachy moc necítí

Nezvednete sice barel s vodou tak snadno jako váš přítel, ale kdybyste s ním závodila v bystrosti smyslů, vyhrála byste na celé čáře. Nabroušený máte obzvlášť čich, který se přímo napojuje na emoce, paměť a sexuální touhu. Vaše čichové buňky jsou nejcitlivější těsně před ovulací, kdy váš nos registruje i ty nejjemnější závany vůní a pachů.

Příroda to takhle zařídila proto, abyste dobře cítila mužské feromony, což jsou chemikálie, které se mužům vylučují z těla potem. Zvyšují vaši chuť na sex zrovna v době, kdy máte nejvyšší šanci otěhotnět. A možná ze stejného důvodu nesnášíte pachy před menstruací.

Antropologové mají ještě jedno vysvětlení: ženy kdysi potřebovaly skvělý čich k přežití a ochraně potomků. Pokud je pach včas upozornil na blížící se nebezpečí, stihly včas utéct a ukrýt se. A citlivé čichové buňky jim pomáhaly i při sbírání lesních plodů. To všechno vysvětluje, proč spousta chlapů považuje převlékání ložního prádla za zbytečnost a uchovávají v provozu i ty ponožky, ze kterých by se dala těžit ropa. Doufejme, že nás brzy doženou.

Ženy: Pamatují si romantické detaily
Muži: Všechno hned zapomenou

Odpovězte rychle: Co všechno si pamatujete ze své první schůzky s přítelem? Nejspíš dokážete tu noc živě popsat - víte, co jste měla na sobě, jaké víno jste pili, jaká písnička vám hrála k polibku... A váš přítel? Máte štěstí, jestliže si pamatuje, co bylo za měsíc. To ale neznamená, že na vás kašle. Ženy mají lepší citovou paměť.

Lékaři vysvětlují, že za všechno může amygdala - pocitové centrum v mozku. Když zažíváte něco, co ve vás rozbouřilo city, amygdala nasává detaily jako houba. Ty potom paměťové centrum jménem hypokampus uloží do dlouhodobé paměti.

Mužská amygdala sice také vstřebává informace, jenže s jejich ukládáním pro pozdější použití už to tak žhavé není. Chlapi si detaily vybaví možná ještě druhý den - ale za týden už ne. Neznamená to, že by váš drahý měl prázdnou hlavu. Jasná fakta (jako třeba fotbalové výsledky) mu zůstanou v mozku vypálená na pěkně dlouhou dobu.

„Tomáš si nedokáže zapamatovat jména mých kamarádek, ale přesně ví, s kým hráli čeští fotbalisté na loňském mistrovství světa a jaké měli skóre,“ konstatuje čtyřiadvacetiletá výtvarnice Lenka. „Jak jinak si to mám vyložit, než že je pro něho fotbal důležitější než já?“

Takové vysvětlení ale krouží hodně daleko od pravdy. Chlapi prostě víc používají levou, rozumovou polovinu mozku, takže si nepamatují pocity, ale fakta a výsledky. Skýtá to jednu výhodu: po hádce nezůstanou dlouho uražení. Za pár hodin už si totiž nevybaví, že měli vztek.

Ženy: Myslí na sex každý den
Muži: Myslí na sex pořád

Pokud vám chlap při hovoru zírá do výstřihu místo do očí, nemusí to nutně znamenat, že máte co do činění s nadrženým otrapou, který neovládá pravidla slušného chování. Za všechno může příroda. Z nejrůznějších výzkumů vyplývá, že 85 % mužů ve věku dvacet až třicet let myslí na sex nejméně jednou za dvě hodiny. Ženám se chlípné myšlenky do hlavy vplíží jen asi jednou denně.

„Šíleně jsem se na Marka naštvala, když jsem ho přistihla, jak v restauraci zírá servírce na nohy,“ prozrazuje třicetiletá učitelka Klára. „Vysvětloval mi, že se mu ta ženská ani nelíbí, jenže si nemůže pomoct, aby jí na ta holá stehna nečučel. Tři dny mi opakoval, že miluje jenom mě, ale já se s ním stejně málem rozešla.“

Asi se vám to nebude líbit, ale je to tak; i když je do vás partner blázen, při pohledu na jiné ženy mu nejspíš v mozku bliká: SEX, SEX, SEX. „Když na jaře ženské obléknou minisukně a přiléhavá trička, trpím jako zvíře. Na sex myslím asi stopadesátkrát denně,“ přiznává osmadvacetiletý grafik Milan. „Ne že bych s těmi ženami vážně chtěl spát. Jsou to jen pocity. Stává se mi to i v době, kdy jsem do nějaké ženy totálně blázen. Nedá se to potlačit.“

Chlapy napadá víc chlípných myšlenek, protože na ně mají v mozku vyhrazený rozlehlejší prostor. A vyrábějí také desetkrát až stokrát víc testosteronu - hormonu, který funguje jako palivo erotického motoru.

Ženy: Podvádějí kvůli lásce
Muži: Podvádějí pro pocit vzrušení

Co se nevěry týče, mužský i ženský mozek funguje stejně - centrální nervová soustava pracuje jako citový a sexuální motor a přední mozkový lalok funguje jako brzda. Jenže větší dávky testosteronu způsobují, že chlapi se chovají impulzivněji než ženy, víc riskují a nelámou si hlavu s důsledky. Proto také častěji bývají nevěrní jen pro pocit vzrušení, zatímco ženu do postele milence zažene spíš touha po lepším sexu nebo po lásce.

Další rozdíl: Mužská mysl sama od sebe vyvíjí méně aktivity, zatímco ženy pořád nad něčím koumají, a proto se chlapi častěji nudí a prahnou po rozptýlení. Vědci tvrdí, že ženy nejčastěji podvádějí, když propadnou pocitu, že nejsou dost milovány. Stoupne vám totiž hladina hormonu oxytocinu, který vám našeptává: „Hledej si nového přítele.“ Proto ženy dávají před nevěrou na jednu noc přednost dlouhodobému vztahu.

Ženy: Vycítí, že je někdo smutný
Muži: Nerozpoznají pocity tak snadno

Muži kladou ženám otázku typu „Proč jsi tak smutná?“ asi tak často, jako vyzvídají „Tys byla u kadeřníka?“ Jinými slovy - málokdy nebo vůbec. Není to tím, že by partnerovi vaše nálada byla ukradená. On se jen neumí snadno naladit na vaše pocity.

Ženy dokážou mistrně číst z gest, výrazu tváře a držení těla. Chlap zjistí, že je vám mizerně, jedině když prohlásíte: „Je mi mizerně.“ Vezměte na vědomí, že mužský mozek není stavěný na čtení mezi řádky. Ženy mají mnohem vyvinutější část mozku jménem insula, která odpovídá za intuici a schopnost vcítit se do druhých.

Pokud chcete, aby partner poznal, že jste smutná, uroňte pár slz. Podle vědců ženy pláčou čtyřikrát častěji než muži, protože slané kapky jsou jediná známka smutku, která hned upoutá chlapskou pozornost.

Ženy: Poznají, že láska skomírá
Muži: Dlouho problémy ignorují

Vztahové problémy vám ohlásí stejná část mozku, která vám umí bleskově napovědět, jakou má váš drahý náladu. Stačí, aby partner uhýbal pohledem nebo s vámi mluvil chladněji, a už se vám v mysli rozbliká varovná kontrolka. A tělo začne vyplavovat stejné hormony jako ve chvíli, kdy vám hrozí nějaké nebezpečí. Dřív nebo později nejspíš zjistíte, že už to nemůžete déle vydržet. Proto 75 % žádostí o rozvod podávají ženy!

Muž trhliny v lásce odhalí mnohem později než vy. A nejspíš zachová ledový klid. Chlapi se ke vztahové krizi stavějí věcně a ani po rozchodu se nervově nehroutí, protože používají hlavně levou (rozumovou) polokouli mozku.

Ženy víc uvažují o svých pocitech a víc se trápí. Může za to právě váš dobrý kontakt s pravou (emocionální) mozkovou polokoulí. V praxi to vypadá tak, že si váš partner pomyslí „to dobře dopadne“, a jde si pustit fotbal.

Ženy: Hledají ve všem problémy
Muži: Vidí to střízlivěji

Přiznejte si: Nejspíš si občas zbytečně kazíte náladu tím, že všude vidíte katastrofy. Ženy totiž mají sklon neustále věštit, co všechno by se mohlo pokazit.

„Před odjezdem na dovolenou si vždycky představuju, jak se mi cestou ztratí kufr, zapomenu doma peníze, letadlu se porouchá motor... Většinou se tak vystresuju, že dostanu průjem,“ kroutí hlavou dvaadvacetiletá zdravotní sestra Petra.

Ženy totiž mají mnohem větší a aktivnější tu část mozku, která zodpovídá za starosti. Příroda si myslí, že díky téhle schopnosti dokážeme líp ochránit své potomky. V lásce nám ale tenhle dar komplikuje život. Stačí, aby muž den nezavolal, a naše centrum starostlivosti se okamžitě postaví do pozoru. Ženy také prožívají strach mnohem silněji než muži. Proto chlapi působí jako ti statečnější.

Ženy: Okamžitě poznají, že se ztratily
Muži: Dlouho si nepřipustí, že sjeli z cesty

Spíš lovce beznadějně stopujícího jelena než muže, který vás veze na víkend na vypůjčenou chatu, vám připomíná váš drahý, když se ztratí. Křižuje autem neznámou krajinu, plýtvá drahý benzin a tvrdošíjně odmítá zeptat se na cestu. Krmí vás sebejistými větami typu „vím, kde jsme“, i když vám je dávno jasné, že jste se ztratili.

Je to tím, že muž moc nepoužívá emocionální polovinu mozku, takže se na svou situaci neumí podívat s odstupem. Místo toho se snaží problém rozumově vyřešit, takže donekonečna zírá do mapy, ve které mimochodem umí číst líp než my, ženy. To je také důvod, proč si chlapi dlouho nepřiznají, že sjeli ze správné cesty. Moc často se jim to totiž nestává.

 

—————

Zpět