Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Jaké má úkoly vitamín A ?

14.05.2009 20:48

Vitamín A ( Retinol ) je pro imunitní systém jedním z nejdůležitějších vitamínů, což ovšem není všeobecně známo. V nových výzkumech bylo nesporně zjištěno: u mnoha lidí, kteří se nakazili infekční nemocí, se dramaticky snížila koncentrace vitamínu A. 

Prví úlohou vitamínu A je udržovt sliznice v bezvadném a zdravém stavu. Je proto pochopitelné, že tento vitamín hraje důležitou roli právě při obraně proti onemocněním, jejichž původci vnikají do těla sliznicemi.

Experimentálně bylo dokázáno, že doplňkové dávky vitaminu A mohou zpomalit smršťování brzlíku, k čemuž s postupujícím věkem dochází. Tato žláza ( brzlík ) patří k nejdůležitějším orgánům imunitního systému: uzrávají v ní T-lymfocyty, bojové bu%nky vlastní tělesné obrany. T-lymfocyty jsko tzv. zabíječské buňky neustále prohledávají celé tělo a slídí po původcích nemocí.

Příliš vitaminu A škodí ! Je důležité, aby dostatečné množství vitaminu A obsahovala hlavně strava - pak není tělo v žádném případě vystaveno jakémukoli nebezpečí. Při užívání tablet může snadno upadnout do jiného extrému a předávkování tímto vitamínem je škodlivé.

Vitamín A je bohatě obsažen v těchto poživatinách:
telecí játra, karotka, špenát, dýně, papaja, listová kapusta, brokolice, rajčata, cukrový meoloun, avokádo.
Denní potřebu vitamínu A pokryje jedna karotka nebo 4 rajčata.

—————

Zpět