Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


JAK ZVLÁDNOUT TRÉMU ?

16.02.2010 13:50

Čeká vás přijímací pohovor, zkouška, důležitá prezentace či obhajoba vaší práce? Nedejte si tak důležitou záležitost zkazit trémou. Tréma přišla ke svému jménu podle latinského slova tremere - třást se. Třesou se nám při ní ruce, nohy se podlamují, srdce buší, potíme se, v ústech máme sucho - a v hlavě často prázdno.
Projevy trémy jsou úplně přirozené. Jde o psychický stav emočního napětí - pocit nejistoty a strach, že neobstojíme. Tréma je tedy jen další z niterných individuálních rekací, rozhodně nejde o objektivní hodnocení situace. Přesně podle hesla, že strach je jen v očích toho, kdo se bojí.
Občas se s ní potýká každý, a že ji mají, přiznávají i staří herci.
Ale všechny další projevy nad tuto mez už nám i našemu výkonu škodí. Naštěstí se s trémou dá bojovat. Nejefektivnější je kombinace tělesného i duševního tréninku.

První zásada: Být dobře připraven
Pokud víte, že jste se přípravě věnovali důkladně a zodpovědně, pomysleli jste na různé okolnosti a náležitou péči jste věnovali i vlastnímu vzhledu - ano, i to hraje roli - dodá vám to ptořebný klid a sebejistotu.

Druhá zásada: Odreagujte se
Rozhodně platí stará školní zásada večer před zkouškou se už neučit, naopak se věnovat něčemu jinému. A na nadcházející "hodinu H" raději vůbec nemyslet, abyste se zbytečně nestresovali. Protože člověk o samotě své myšlenky obvykle neuhlídá, je lepší sejít se s přáteli. Ideální možnost je je kolektivní sport, který vás také příjemně unaví a pomůže vám dobře se "před akcí" vyspat.
Vhodné je odtrhnout myšlenky a zklidnit mysl i těsně před výkonem - stačí vyjít na chvili na ulici. Určitě nejhorší možností je třást se společně s ostatními a propadat se tak do víru negativních emocí.

Třetí zásada: Dýchejte
Dýchejte zhluboka, dopřejte si dostatek kyslíku - prospět může krátká procházka nebo třeba jen vyjít ven z budovy a nabrat kyslík. Především však dbejte na to, abyste i během svého vystoupení dýchali klidně a pravidelně.
Rytmické dýchání uvolňuje uklidňuje jak psychicky, tak zabraňuje fyzickým projevům paniky. V duchu si počítejte - nádech na tři, výdech na tři. Vydržte se takhle hlídat prvních pár minut, pak se tělo "chytí" a vy se zklidníte i tím, že už jste začali a svět se ještě nezbořil.

Čtvrtá zásada: Zapomeňte na chemii
Prášky na uklidnění ani drink na kuráž nejsou dobrý nápad. Alkohol při emočně vypjatých situacích obvykle přivodí nepředvídané reakce a totéž mohou způsobit i sedativa, pokud je nemáte dokonale vyzkoušené. Obojí by vám mohlo způsobit víc škody než užitku.

Pátá zásada: Trénujte
Čím častěji něco děláte, tím je pro vás taková situace bežnější. S vystupováním na veřejnosti je to úplně stejné. S každou zkušeností nabývá člověk větší jistoty a je odvážnější. Jistotu dodá také předchozí úspěch.
A nezapomeňte, že některé projevy trémy vám naopak pomáhají zlepšit výkon. Klidní jako želvy a stejně tak pomalí asi velkou díru do světa neuděláte.

—————

Zpět