Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Co víc se o vztahu dozvím...

28.06.2009 20:35

1/ když se ptám: "Proč v něm vlastně jsem?"

Negativní důvody = vnější ...partnerův vzhled
                                      jen proto, že rodiny partnerů spolu dobře vycházejí
                                      on vydělává hodně peněz....

Pozitivní důvody = vnitřní ... je vám s ním prima
                                      máte pocit upřímného přátelství

2/ když naší romantické lásce dává nestejná intenzita lásky od partnera i ten bolestný rozměr?

Když se vztah trochu usadí, měla by bolest a zraňující touha, vtíravé myšlenky a další nepříjemné průvodní znaky zamilování vyprcht. Pokud přetrvávají, může to a) znamenat, že vztah se neubírá do klidných vod jistoty a nebo b) že se jedná o člověka s vrozeným sklonem k úzkosti, který potřebuje stále celou náruč neustáleho ujišťování.

3/ když zůstávám ve vztahu s osobou, jejíž vinou se cítím "pod psa"?

Děje se to díky fenoménu zvanému "připoutání". Vztahy založené na připoutání se vyznačují poskytnutím jistoty a pocitu, že někam patřím. Bez partnera by zbyla jen samota a neklid. Od lásky se připoutání liší tím, že emocionální závislost nemá nic společného s tím, co cítím k oné osobě či co si o ní myslíme či do jaké míry nám vyhovuje. Je to závislost na tom, že máme nějaké zázemí.

Ale k připoutání může dojít i mezi partnery. Upnutí se na partnera má hodně blízko k podobným důležitým vztahům z dětství. Možná je spouštěcím mechanizmem to, jak vypadají, jak mluví, jak se pohybují, jak se chovají ( vzor z dětství ) - to vše vrací člověka ve vzpomínkách do doby, kdy mu lásku coby dítěti projevovali rodiče.

4/ když si myslím, že mám nízké IQ?

Pokud o sobě člověk nemá moc vysoké mínění ( znamená to, že má nízké sebevědomí ), přitahuje zejména partnery, kteří mu tento pohled na sebe sama ještě potvrdí. Jakmile člověku zvýšíte sebevědomí, začne se také stýkat s jinými lidmi a oslovovat partnery atraktivnější. Lidé s nízkým sebevědomím většinou nejsou schopni svého špatného partnera odvrhnout, protože ačkoli to ví, že se k nim partner nechá hezky, mají pocit, že si nic jiného nezaslouží.

Sebevědomí je tvořeno pocitem, že nás někdo potřebuje, a pocitem, že jsme schopní.
Proto je důležité své schopnosti rozvíjet, plánovat projekty a stavět na již dosažených úspěších. 
Sebevědomí lidé dokážou činit lepší rozhodnutí ohledně svých vztahů.

5/ když se ptám, jakou mám "cenu" coby partner/ka ?

Cena partnera je označením statutu, jehož doshujeme na tzv. partnerském trhu. V dnešní době, kdy důvodem svatby se předpokládá láska, již není běžné "handlovat" se svazky lidí jako dříve, kdy se  spojovaly statky, majetky a království. Každý člověk má o sobě nějaké mínění. Hledání partnera spočívá v normálním případě v tom, že se snažíme nají člověka, jehož kvality jsou vyšší než ty naše. Ovšem ve skutečnosti to pak způsobuje, že stačí, aby ten druhý začal s někým flirtovat a "méně hodnotný" partner se začne strachovat a žárlit, takže ani nemůže mít v důsledku radost z toho, že se mu podařilo "ulovit" někoho z vyšší kasty". Proto je skutečně lepší slevit ze svých nároků a chtít partnera "stejné kategorie". Vyhneme se tak své vlastní bolesti a strachům, jestli nám ho nějaká "lepší" neodloudí.

 

—————

Zpět