Štěstí je něco, co nemůžeme druhému dát, jen mu můžeme ukázat cestu ...


Květiny pro zdraví

    S postupujícím rozvojem civilizace a s ní příchozích syntetických látek, ze kterých se dělá izolační materiál na zateplování domů, barev, kterými vše malujeme či lepidel, kterými drží vše a hned... přišly i různé zdravotní potíže lidí, chronické choroby či alergie. Nemoci dýchacích cest, bolesti hlavy. Postupem času vědci přišly na to, že tyto potíže mají přímou souvislost s nedostatečným přísunem čerstvého vzduchu. Lidé, žijící v místnostech s normálním větráním ( otevíracími okny ) se de facto cítí neustále líp než lidé v klimatizovaných prostorách, přestože si oknem vpustili i mikroby a znečišťující látky.

    Bylo zjištěno, že syntetické materiály, používané jak při samotné stavbě, tak při výrobě  moderního nábytku, obsahujíchemické látky znečišťující vzduch. A dokonce sám člověk, pobývající delší dobu v nevětrané místnosti, je zdrojem znečištění. Vědci hledali řešení, jak obsah škodlivin snížit na přijatelnou mez. Po mnoha pokusech přišli na řešení nečekané, ale velmi prosté.

KVĚTINY

Dříve mívali lidé doma více květin a nebo více těch, co pohlcovali chemické látky, dnes se jich zbavují a někteří lidé v bytech či kancelářích nemaí květiny vůbec. Je-li květinám navráceno jejich přirozené místo v životě člověka, je i jeho život lepší.

Nejčastější jedovaté látky, které se v našem prostředí vyskytují, jsou trichloretylen, benzol a formaldehyd.
Tichloretylen je obsažen například v tiskařských barvách, v lacích a může urychlit rakovinu jater.
Benzol obsahují barvy, plastické hmoty, čistící prostředky, oleje a některá léčiva. Působí škodlivě na slezinu, pokožku, oči, vyvolává mdloby, zvracení i ztrátu vědomí.
Formaldehyd je téměř ve všem: v izolačních hmotách, dřevotřísce a vyýrobcích z papíru, v podlahových krytinách, cigaretovém kouči, zemním plynu atd. Váže proteiny a při dlouhodovém vdechování vyvolává bolesti hlavy, očí a dýchací potíže. Může vést k astmatickým záchvatům a může přispívat ke vzniku rakoviny hrtanu.

Rostliny pohlcující škodlivé látky jsou většinou běžně k dostání:

Břečťan ... absorbuje až 90% benzolu

Dracény a gerbery ... nejvíce pohlcují trichloretylen, ale i benzol

Palmy, fíkus, filodendron, chryzantéma ... ty se specializují na formaldehyd.

Zajímavé je zjištění, že při nižším osvětlení mají rostliny vyšší "čistící" schopnosti. Kořeny, zem a mikroorganismy v ní obsažené jsou výkonnější než listy. Lze sázet rostliny i do květináčů s filtrem z aktivního uhlí, který zachycuje kouř z cigaret, škodlivé mikroorganismy a nebezpečné chemické i radioaktivní látky. Ale rostliny čistí náš vzduch i bez filtru, samy o sobě jsou přirozeným filtrem a proto bychom na ně neměli zapomínat.